Mi az a mentálhigiéné?
A mentálhigiéné lelki egészséget jelent. A mentálhigiénés tevékenység a lelkileg egészséges személyiség kialakítására és megőrzésére irányuló tevékenység. A lelki egészséget, csakúgy, mint a testi egészséget karban kell tartani ahhoz, hogy jól működjön. Edzeni, ápolni és segíteni kell az egyensúly megtartásában.
A mentális egészség az emberekkel való kapcsolatok kiteljesedését, a változásokhoz való könnyebb alkalmazkodást és a nehézségekkel való megküzdés képességét eredményezi.
A lelki egészség segít abban, hogy különféle lelki- vagy testi betegségeink, életünk részét képező kihívásaink közepette is teljes életet tudjunk élni, illetve hogy a nehézségeinket, elakadásainkat, kríziseinket meg tudjuk oldani. Ebben tud támogatni a mentálhigiénés szakember azáltal, hogy segít felismerni a bennünk rejtőző erőt, aktivizálni rejtett képességeinket és motivációnkat, ami segít a lelki egyensúly és az élet útvesztőiben a helyes irány megtalálásában.
Mi a különbség a mentálhigiénés konzultáció és a pszichoterápiás ülés között?
A mentálhigiénés segítő támogatja, a feltétel nélküli elfogadáson és empátián keresztül fejleszti az embert. Az elakadásokkal, problémákkal küzdő egészséges embereknek segít. Munkájának célja a prevenció, a lelki egészség megőrzése, megerősítése vagy visszabillentése.
A mentálhigiénés szakember a jelenre, a jelen erőforrásaira és a beszélgetés során feltörő érzésekre koncentrál, ezek visszatükrözésével segíti önmagunk megértését, az egészséges énkép kialakítását. Kíséri, támogatja, elfogadja a klienst az aktuálisan hozott témájában.
A mentálhigiénés konzultáció a lelki egészség megőrzésére, megerősítésére, adott esetben visszabillentésére irányuló beszélgetés. A mentálhigiénés szakember nem végez terápiát.
A titoktartási kötelezettség a mentálhigiénés szakemberre is vonatkozik.
A pszichoterápiás folyamat a lelki problémák vagy pszichés betegségek kezelésének terápiás módja. A pszichoterápia elsődleges célja a gyógyítás, orvosi értelemben vett betegek gyógyításával foglalkozik.
A pszichoterapeuta azzal a lélektani módszerrel és terápiával dolgozik, amit képzése során elsajátított.
A pszichoterapeuta kliense elsősorban a kóros, diszfunkcionálisan működő beteg egyén vagy csoport. A terapeuta és a kliens rendszeres kapcsolatában átélt élmények mentén a páciensben megváltozik a viszonyulás a különböző dolgokhoz, a múlt megértése segíti a jelen megélésében.
A pszichoterápia és mentálhigiéné nem ellentétei, nem konkurensei egymásnak, inkább kiegészítik egymást, vannak egymást átfedő vetületei. Egymás tudásából, tapasztalatából merítenek.
Mikor érdemes mentálhigiénés szakembert felkeresni?
- ha nem tudja, kihez fordulhat segítségért
- ha úgy érzi, nem tudja feldolgozni az Önnel történteket és bizonytalan a jövőjét illetően
- ha a kudarcokkal, veszteségekkel nehezen bírkózik meg
- ha munkahelyi problémákkal küzd
- ha úgy érzi, túl sok minden nyomja a vállát és nem tud már megküzdeni vele
- ha családi-, párkapcsolati konfliktusai vannak
- ha pszichiátere kiegészítő kezelést javasol
- ha nehezen küzd meg az életkori válsággal (pl. tinédzser kor, szülővé válás, életközepi válság, menopauza, nyugdíjazás)
- ha elveszített valakit
- ha nincs önbizalma
- ha édesanyaként/édesapaként elbizonytalanodik
Mi történik az egyéni mentálhigiénés konzultációkon?
A mentálhigiénés szakember empátiával, értő figyelemmel, feltétel nélküli elfogadással kíséri és támogatja a klienst az önfeltárásban, önmaga jobb megismerésében. Az egyéni mentálhigiénés konzultáció nem terápia és nem tanácsadás.
A mentálhigiénés segítő kapcsolatban létrejön egyfajta szerződés, melyben a segítő és a kliens megbeszélik, mi a konzultáció célja, mit vállalnak a felek, milyen gyakran és hogyan fognak találkozni, milyen módon érhetők el egymás számára. Ezek a keretek biztonságot adnak mind a segítőnek, mind a kliensnek. A mentálhigiénés konzultációra mindig a kliens hozza az aktuális gondolatait és a kérdéseit, majd közösen határozzuk meg a feldolgozandó témát és a célt.